Blog > Komentarze do wpisu

Pretensjonalny

Coraz częściej słychać przypadki niewłaściwego użycia przymiotnika pretensjonalny. Niektórzy uważają, że pretensjonalny to ‘ten, który ma pretensje, stale narzeka; malkontent’. Takie znaczenie słowa upodobał sobie personel szpitalny. Pacjenci, którzy ciągle się czegoś domagają, to dla pielęgniarek pacjenci pretensjonalni. Jak się okazuje, nie tylko dla pielęgniarek. Oto słowa pewnego lekarza: mogły się czasem pojawić jakieś skargi od pacjentów bardziej pretensjonalnych (Gazeta.pl).W takim przypadku można powiedzieć o postawie roszczeniowej czy malkontenctwie, ale w żadnym razie nie o pretensjonalności!

Bo pretensjonalny to ten, który ma pretensje do bycia lepszym i ważniejszym niż jest w rzeczywistości; sztuczny i zbyt wyszukany.
niedziela, 27 lutego 2011, tomqpl

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.bialapodlaska.vectranet.pl
2011/09/11 04:07:10
przykład mylnej interpretacji słowa Pretensjonalny
Dyspozytorka pogotowia na temat tonu głosu zdenerwowanej osoby zgłaszającej wypadek, która trzykrotnie zmuszona była podać nazwisko ofiary (dyspozytorka widocznie niedosłysząca) : "Pani jest pretensjonalna, Pani ma do mnie jakieś pretensje!"
-
Gość: Mizumka, 91.205.89.*
2013/01/15 17:55:21
Nie tylko pielęgniarki i lekarze nie znają właściwego znaczenia słowa "pretensjonalny". Jestem nauczycielką. W mojej szkole "pretensjonalny" funkcjonuje wśród grona w odniesieniu do rodziców, którzy mają jakieś roszczenia. Ręce opadają.
-
Gość: Leszek, *.rzeszow.hypnet.pl
2013/09/22 16:44:25
"Bo pretensjonalny to ten, który ma pretensje do bycia lepszym i ważniejszym niż jest w rzeczywistości; sztuczny i zbyt wyszukany". No właśnie, przecież o to chodzi. Dlatego taki człowiek w życiu codziennym obrzuca wszystkich pretensjami, bo nie sprostali jego wymaganiom. Dlaczego zatem nie można ich nazwać w takim przypadku, osobą pretensjonalną. Przecież wyraźnie dają do zrozumienia swoimi pretensjami, że są kimś lepszym i ważniejszym, i należy im się lepsze traktowanie.
-
2014/09/02 17:33:40
Czy ktoś jest pretensjonalny w takim razie, gdy celowo podkreśla, np. słowo sklep meblowy gdy jest się w Ikei? Przecież sprzedają tam nie tylko meble...tak mamy rozumieć Twój tok myślenia?